Ana Sayfa A2 Motosiklet B Otomobil E Otobüs H Engelli Monoküler Haberler Özel Direksiyon İletişim

 

Araba kullanırken, diğer araç ve sürücülerden, trafik işaretlerinden ve sinyallerden gördüklerinize, duyduklarınıza ve hissettiklerinize nasıl tepki vereceğinize karar vermeniz gerekir.

 
 

Direksiyon başında

 

Bir aracın direksiyonuna geçtiğiniz her seferde, bir dizi karmaşık ve saniyelik eylemi yerine getirmeniz gerekir. El, ayak, göz ve kulaklarınızın eylemlerini ve vücut hareketlerinizi koordine etmeniz gerekir. Aynı anda, diğer araç ve sürücülerden, trafik işaretlerinden, sinyallerden, yol koşullarından ve kendi aracınızın performansından gördüklerinize, duyduklarınıza ve hissettiklerinize nasıl tepki vereceğinize karar vermeniz gerekir.
 
Bu kararlar, genellikle yüksek hızda seyahat ederken ve yine yüksek hızda giden diğer araçların yakınındayken alınır ve bu kararların doğru eylemlere dönüştürülmeleri gerekir. Bu kararların tekrar ve tekrar, sürekli şekilde yapılması gerekir.

Dikkatli ve dinç bir sürücü olun

Yola çıkmadan önce iyi bir gece uykusu uyuyun. Planınızı, normalde uyanık olduğunuz saatlerde araç sürecek şekilde yapın ve gece yarısı ile sabah 6 arasında seyahat etmekten kaçının. Mümkünse bir yol arkadaşıyla birlikte seyahat edin, birbirinizle konuşun ve arabayı ortaklaşa sürün. Her iki saatte veya 150 kilometrede bir on dakikalık molalar vermeyi planlayın. Gözlerinizi odaklamakta, başınızı dik tutmakta, zorlanıyor, esnemenizi durduramıyor, açık şekilde düşünmekte, son birkaç kilometreyi hatırlamakta ve şeridinizde kalmakta zorlanıyorsanız, durup dinlenmenin zamanı gelmiştir.

Risk almayın

Geçmeye çalıştığınız araç hızlanıyorsa, bırakın gitsin, bir yarışa girmeyin – şüpheleniyorsanız, geçmeyin. Otoyolda seyahat ederken, diğer sürücülerle mesafenizi koruyun.
 
En önemli kural, güvenli bir takip mesafesini korumaktır. Her on beş kilometre hız için, önünüzdeki araçtan bir araba boyu uzakta durun. Örneğin, saatte 60 km hızla sürüyorsanız, önünüzdeki araçtan en az dört araç boyu uzakta olmalısınız. Bu takip mesafesini mümkün olan her durumda korumak, çarpışma riskini çok büyük ölçüde azaltacaktır.
 
Önünüzdeki araçları göremiyorsanız, önünüzdeki araç ile olan mesafenizi artırın. Önünüzdeki sürücü, yavaş veya durmuş bir aracı geçmek için yan şeride geçebilir ve sizi çarpışma tehlikesiyle baş başa bırakabilir.

Kenara çekmek

Eğer aracınızı kenara çekmek zorunda kalırsanız, tamamının yol kenarında olduğundan emin olun. Aracınızın bir kısmının bile yol üzerinde kalması ciddi tehlikeler yaratabilecektir. Gece ya da gündüz olmasına bakmaksızın dörtlülerinizi yakın. Geceleri, arka lambalarınızı izleyen uykulu sürücüler, halen hareket ettiğinizi düşünerek sizi takip edebilirler.
 
Acil bir durum nedeniyle otoyolda durmak ve park etmek zorunda kalırsanız, derhal dörtlülerinizi yakın ve arabadan çıkıp güvenli bir yerde durun. Yanınızda mutlaka üçgen reflektörler taşıyın. Gece kenara çekmeniz gerektiğinde, reflektörleri aracınızın etrafına yerleştirmeniz, sizi yoldaki diğer sürücüler için daha görünür kılacak ve aracınıza çarpılması riskini azaltacaktır.

Kötü hava koşulları

Yol koşulları kötü olduğunda, dikkatli sürün. Aracınızı, özellikle de tüm ışık ve pencereleri temiz tutun. Güvenli bir fren mesafesini korumak için yavaşlayın, ancak arkanızdaki sürücüler için tehlike yaratacak derecede yavaşlamayın. Frenlere hafifçe basın ve direksiyonda sert hareketler yapmayın. Görüş azaldığında, gerekliyse yavaşlayın ve şartların iyileşmesini beklemek için kenara çekin.
Yolda kaldığınızda, bir yol kurtarma servisine üyelik, diğer her şeyden daha çok işinize yarayacaktır.

Yayalara dikkat edin

Aracınızın önüne çıkabilecek yayalara yaklaşırken dikkatli olun. Yayaların ne kadar hızlı yaklaştığınızı doğru şekilde tahmin etmeleri zordur. Eğer o bölge için normal olan hızdan daha yüksek bir hızla seyahat ediyorsanız, yayalar zamanları olmadığı halde, karşıdan karşıya geçebileceklerini düşünebilecektir. Geceleri, farlarınızı kolaylıkla görebildikleri için, yayalar sizin de onları görebildiğinizi düşünürler, bu nedenle dikkatli olun.

Gece araç sürmek

Gece ve gündüz araba kullanmak arasındaki fark, iki ayrı dünyada araba kullanmak gibidir. Gündüz her şey size avantaj sağlamaktadır; yolunuzu aydınlatacak yeterli ışık vardır, hata yapmaktan ve diğer sürücülerin hatalarından kaçınmak daha kolaydır. Gece ise sürüş bu kadar kolay değildir, özellikle de tecrübesi olmayanlar için, ancak burada güneş battığında size yardımcı olacak bazı harika ipuçları bulacaksınız.

Görüşünüzün kısıtlandığını kabul edin ve buna göre davranın

Yolunuzu aydınlatan ışık olmadığında, o kadar iyi göremezsiniz, bu nedenle etrafınızdaki yola ve üzerindeki insanlara karşı daha dikkatli olun. Geceleri her zaman gözlerinize güvenemeyeceğiniz için, diğer duyularınıza daha fazla güvenmeyi öğrenmelisiniz. Yolcularınız varsa, yola dikkat etme konusunda yardımlarını isteyin ve yolunuza çıkabilecek her şey için hazırlıklı olun.

Vücudunuzu dinleyin

Geceleri araba sürerken, kendinizi daha az uyanık hissedersiniz ve bu çok doğaldır. Sınırlara dikkat edin ve vücudunuzu gereğinden fazla zorlamayın. Sık sık mola verin ve temiz hava alın. Daha fazla devam edemeyeceğinizi hissediyorsanız, bir otelde kalın, gideceğiniz yere sabah varmak, riske girmekten çok daha iyidir.

Daha dikkatli olun

Gözleriniz gündüz kadar iyi görmediği ve vücudunuz geceleri daha yorgun olacağı için, gece araç kullanırken ekstra dikkat sarf etmeniz gerekir. Aracınızı, gündüz kullanacağınızdan daha yavaş kullanın, herkesin emniyet kemerlerinin bağlı olduğundan emin olun ve diğer araçlara yaklaşırken dikkatli olun.
 

Tehlikeli sürücülerden sakının

Kontrolden çıkmış gibi görünen sürücülerden her zaman, her zaman, her zaman uzak durun. Geceleri, özellikle hafta sonlarında partiler devam ederken, tehlikeli ve güvensiz şekilde araç kullanan tüm sürücülerle aranızda güvenli bir mesafe bırakın. Bu tarz sürücüleri teşhis edebileceğiniz işaretler; yalpalamak, virajları geniş şekilde almak, farların kapalı olması ve yolun ortasından gitmeleridir. Uzman, aracınızla bu tarz sürücüler arasına büyük bir mesafe koymanızı şiddetle önermektedir. Bir sürücü aracını özellikle tehlikeli bir şekilde kullanıyorsa, yetkililere haber verin.

Yavaşlayın, yavaşlayın ve biraz daha yavaşlayın!

Aracınızı ne kadar yavaş kullanırsanız, onun üzerinde o kadar fazla kontrol sahibi olacağınızı bilmek için bir uzman olmanıza gerek olmadığını ilk söyleyecek olan Uzman’dır. Ve kontrol, savunmacı veya başka bir türde olsun, iyi bir sürüşün anahtarıdır. Biraz geç kaldığınızda bu kuralı unutmak çok kolaydır,

fakat UNUTMAYIN! Bu, aracınızı – ve yolları – güvenli kılmak için yapabileceğiniz ilk şey olabilir.

 
Artık sürüş esnasında araç kiti kullanmadan cep telefonu kullanımı yasalara aykırıdır. Telefonla konuşurken öndeki arabaya çarpma riski %400 artmaktadır. Bu da o görüşmeyi daha sonra yapmak için yeterli bir sebeptir. Bu, ayrıca sürücüsünün telefonda sohbet ettiği bir arabayla sizin arabanız arasına fazladan mesafe koymanız için de yeterli bir sebeptir.
 

Yol öfkesini kontrol altına alın

Yoldayken sinirlenmenin ne kadar kolay olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat direksiyon başındayken öfkenizi dizginlemeniz gerekir.Yol öfkesi kazalara ve çarpışmalara neden olmaktadır.

Dağınıklığa son verin

Bazen kazalar olur. Olduğunda ise, emniyet kemerinizin güvenli bir biçimde bağlı olmasını dilersiniz ve hiçbir eşyanın size doğru uçarak gelmediğinden emin olmak istersiniz. Kalem ve makas gibi keskin uçlu eşyaların aracın içinde dağınık bir biçimde durmaması gerekmektedir.

Başkalarının hatalarını görün

Yolu paylaştığınız diğer sürücülerden problem yaratmalarından BAŞKA hiçbir şey beklemeyin. Bu kuralı hatırlar ve ona uygun davranırsanız size rahatsızlık verecek birçok durumdan kaçınabilirsiniz. Uzmanlar bu sebeple hayati 2 saniye kuralı üzerinde durmaktadır. Kendinize yolda bir işaret seçin ( bir trafik ışığı, bir köprü, bir sokak lambası ) ve önünüzdeki arabanın o işareti her zaman sizden en azından iki saniye önce geçtiğinden emin olun. Bu size tepki verebileceğiniz zamanı tanıyacak ve güvenli bir uzaklıkta kalmanızı sağlayacaktır.
 

Asla alkollü araba kullanmayın

Bu kural diğer hepsinin üstünde tutulmalıdır. Alkol tüketimi ve arabalar ölümcül bir kombinasyondur. Asla alkollü araç kullanmayın

Lastik Kontrolü

Lastiklerin bakımının uygun şekilde yapılması güvenli bir sürüş için biletinizdir. Lastiklerinize iyi bakarsanız, ömürleri çok daha uzun olacaktır.
 
Sevdiklerinizin arabada geçirdikleri zaman düşünülürse, lastiklerinizin her zaman iyi durumda olması gerekir. Ve lastiklerin bakımının uygun şekilde yapılması güvenli bir sürüş için biletinizdir. Uzmanlar, üç kolay adımla lastik bakımını basit ve etkin biçimde yapabileceğinizi söylüyor.
 

1. Adım - Tekerleklerinizin balans ayarını yaptırın

Tekerleklerinizi dengelemek, doğru şekilde dönmeleri için çok önemlidir. Lastik servisinizin, jantlara küçük ağırlıklar ekleyerek tekerleklerinizin balans ayarlarını yapmasını sağlayın. Bu ağırlıklar, tekerlek veya jantların yapımı sırasında oluşmuş olabilecek her türlü bozulmayı eşitleyecektir. Direksiyonda bir titreşim hissederseniz, tekerleklerinizin balansını yeniden yaptırmanız gerekebilir. En azından bunun gerekli olup olmadığını anlamak için aracınızı lastik servisine götürün.

2. Adım - Tekerleklerinizin doğru hizalanmasını sağlayın

Hizalama, tekerleklerinizin yol yüzeyiyle eşit şekilde temas etmesini sağlayacaktır. Bu işlem, araç lastiklerinizin ömrü için çok önemlidir ve gerçekleştirilmesi nispeten ucuzdur. Lastik tırtılları eşit olmayan bir biçimde aşındığında ve ne kadar düz giderseniz gidin araç bir tarafa çekmeye başladığında, kontrole girme zamanı gelmiş olabilir. Eşit olmayan lastik aşınmalarını kontrol edin ve bir aşınmaya rastlarsanız tekerleklerin hizalanmasını kontrol ettirin.

3. Adım - Lastikleri dönüşümlü kullanın

Birçok lastik üreticisi, her 7500 km’de bir lastiklerinizin yerlerini değiştirmenizi söyleyecektir. Daha az titiz olanlar için, Uzman bu işlemin, özellikle önden çekişli araçlar için en azından 15,000 km’de bir yapılmasını önermektedir. Ayrıca, farklı lastik dönüşüm tiplerinin mümkün olduğunu da unutmayın. Aracınızın kullanım kılavuzu, araç için tercih edilen yöntemi tavsiye edecektir, siz de bu tavsiyeyi teknisyeninizle paylaşabilirsiniz.
Yukarıdakilere ek olarak, aracınızın sürüşünü, direksiyon ve frenlerini iyileştirmenin en basit yolu, lastiklerinizin doğru basınçla şişirilmesini sağlamaktır. Aracınızı fazla yüklediğinizde, üreticinin tavsiye ettiği şekilde lastik basınçlarını mutlaka arttırın.

 

  • .
    İleri Sürüşte kaynak : BP TÜRKİYE

EĞİTİM ARAÇLARIMIZ

ehliyet sürücü kursu