Ana Sayfa Genel Bilgiler A2 Motosiklet B Otomobil D Tır (Çekici) E Otobüs H Engelli Özel Direksiyon Site Haritası İletişim

 

D Tır ehliyeti almak için gereken şartlar

 • 2918 sayılı Trafik Kanununa göre D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23'den gün almak gerekmektedir.
 • D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon.Tır (Çekici) kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Otobüs Kullanılmaz)
 • Direk D Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
 • B ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar Motor ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
 • C ve E ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur
 • E ehliyeti alırken D Tır ehliyeti almak gerekir. NEDEN?

      Not: 28.04.1997 Tarihinden önce, (E) sınıfı sürücü belgesi olan kişiler Tır kullanabilirler. Belirtilen tarihten sonra (E) sınıfı ehliyet alanlar, (D) sınıfı almak zorundalar.

  C ve E ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar D ehliyeti için sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur. Sadece 1 defa evrak hazırlar . Trafik müdürlüğünden ehliyeti ayrı ayrı ücret ile değiştirir.

  Eğitim verdiğimiz Volvo F12 Tır hakkında daha detaylı bilgi


   

  Tır direksiyon eğitimleri

  1. Tır direksiyon eğitimini Sürücü kursumuzdan başka bir kurumun verdiğini duymadık. Tır ehliyeti veren kurs sayısı azdır.

  2. Direksiyon eğitimi için önce otomobil kullanıp kullanamadığı öğrenilir.Otomobil eğitimi eksik ise tamamlanır. Sonra sınavdan önceki hafta sonu tır ile eğitim yapılmaktadır.

  3. Tır ile Özel direksiyon dersi isteyenlere, 1 ders saati 150 TL yapılmaktadır
   

  Tır Sınavı

  1. Teorik sınav hiç ehliyeti yok ise tüm derslerden sınava girer .Trafik 50 soru, Motor 40 soru, İlkyardım 30 soru şeklindedir. Ancak B den FARK D Tır ehliyeti alıyor ise Sadece Motor Fark 40 soru şeklindedir. E den Fark ise yazılı sınava girmeden sadece direksiyon sınavına girer.

  2. Direksiyon sınavında tüm adaylar otobüsümüze biner (Tır ı takip eden). Bir aday Tır ı kullanmaya gider. Tır kullanır ,Bu işlem tüm adayların sınavı tamamlanana kadar devam eder.

  3.Tır sınavına girenlerin ilk tepkisi TIR kullanmak çok zevkli imiş.

   

  © 1989 -2010 Atalay Sürücü Kursu  

  EĞİTİM ARAÇLARIMIZ

   ehliyet sürücü kursu eğitim araçlarımız