Anasayfa / Ehliyet Türleri / (B) Otomobil Ehliyeti (Engelli)

(B) Otomobil Ehliyeti (Engelli)

ENGELLİ  ehliyeti almak için gereken şartlar

2918 sayılı Trafik Kanununa göre ENGELLİ sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almak gerekmektedir.
  Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul diploması sahibi olmak gerekli.
Her hangi bir Sağlık Kurumundan B veya A2 Engelli (Otomatik vites kullanır, veya Özel Tertibatlı araç Kullanır) raporu almak gerekir.

Diğer gerekli evraklar diğer sınıf sürücü belgeleri ile aynıdır.

Teorik sınav diğer sürücü belge sınıflarında olduğu gibi 50 soru ve tüm konuları içermektedir.

Direksiyon sınavı eğitim aldığınız araç ile diğer sınıf sürücü belgelerinde olduğu gibi 35 dakika direksiyon sınavı yapılır.

H Sınıfı Ehliyeti Olup B ENGELLİ diye değiştirmek İsteyenler.

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.

Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;

  1. a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
  2. b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
  3. c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması

gereklidir.

B Engelliler ile İlgili MTSK Yönetmelik maddeleri

(1) Direksiyon eğitimi derslerinin tamamı ve sınavları 4 üncü maddede yer alan sürücü sertifikası sınıflarına göre belirlenen özelliklere sahip araçlar ile yapılır. Engelli kursiyerlerin sınavları ise ilgili mevzuata göre kursiyerlere düzenlenen raporda belirtilen şartları taşıyan direksiyon eğitim ve sınav aracı ile yapılır.

(2) İşitme engelli bireylerin alabilecekleri sınıf sertifikaları vermek isteyen kurslarda; kurs tarafından teklif edilen özel alan bakımından yeterli bir uzman, valilik izni ile görevlendirilir. İşitme engelli bireylere dersi aktaracak olan uzman, teorik ve direksiyon eğitimi derslerine usta öğreticilerle birlikte girerek öğreticilerin anlattıkları konuları özel metotlarıyla kursiyerlere aktarırlar.  Kursiyerlerin teorik ve direksiyon eğitimi dersi sınavlarında bu kişiler görevlendirilebilir.

(3)  Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümlerine göre engelliler için düzenlenen sürücü adayları ve sürücüler için sağlık raporunda belirtilen özelliklere sahip eğitim ve sınav aracıyla eğitim ve sınav yapılır.

(4)  İşitme engelli bireylerin alabilecekleri sertifika sınıflarının eğitiminde işitme ve konuşma engellilerle iletişim kurma alanında belgesi bulunan personel geçici görevlendirilir

Engelli Park Yerleri

  1. o) (Ek: 1/7/2005-5378/31 md.) Engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde, (1)

Park etmek yasaktır.

ENGELLİ ehliyeti olanlar (Karayolları Trafik Yönetmeliği)

Bir yorum

  1. H Sınıfı ehliyetim var.Diz altından ampute engelliyim %72 engelli raporum var acaba motorsiklet ehliyeti alabilirmiyim.Syg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ARA
KONUM