Anasayfa / Ehliyet Türleri / (A1-A2-A) Motosiklet Ehliyeti

(A1-A2-A) Motosiklet Ehliyeti

Yeni yasa 1.1.2016 başladı. Artık tüm Motosiklet ehliyetlerinin ismi değişti.

 1. a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.
 2. b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
 3. c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
 4. ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
 5. d) B1 sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

1.İstanbul Anadolu yakasında Direksiyon sınavının yapıldığı yer Kadıköy Yeni Salı Pazarının içi, Medeniyet Üniversitesinin yanındadır. Direksiyon eğitimlerimizde Yeni Salı Pazarının içinde yapılır. Göztepe köprüsüne yakın tarafta salı pazarının içinde buluşuluyor.

► Trafikte rahatça motor kullanabilmek için A sınıfı ehliyete ihtiyacınız var
► B ehliyet ile motosiklet kullanmaya kalkmayın .Trafik cezası 3800 TL dir. Boş yere mahkeme ve cezalar ile uğraşmayın
► B ehliyetiniz var ise sadece motor ile direksiyon sınavına katılmanız yeterli

A Motosiklet ehliyeti almak için gereken şartlar

► 2918 sayılı Trafik Kanununa göre A1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 16 yaşını olmak gerekmektedir.
► A2 sürücü belgesi için en az 18 yaşını olmak gerekmektedir.
► Direk A2 alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur
► Direk A alınamıyor.(24 yaşından küçük iseniz.)
► Herhangi bir ehliyeti olup fark MOTOSİKLET sınavına girecek adaylar ise sadece direksiyon sınavına tabi tutulur.

Motosiklet Sınavı

1. Motosiklet A1-A2-A  alanlar Trafik ,İlkyardım , Motor derslerinden toplam 50 soruluk sınava girer, B,C,D den motosiklet ehliyeti alacaklar sadece Motosiklet direksiyon sınava girmektedirler.

2. Motosiklet DİREKSİYON sınavına Sürücü Kursuna ait motorla girilir.

3. Sınav sırasında 35 dakika düzenlenmiş parkurda motosiklet kullanacaksınız. Ayağınızı yere değdirmeyeceksiniz. Düşmeyeceksiniz. Bir yere çarpmayacaksınız.

4. Direksiyon sınavına tercihiniz ne ise (vitesli veya otomatik) o motor ile sınava girebilmektesiniz

 

Motosiklet direksiyon eğitimleri

1.Temel eğitim olarak önce adayın bisiklet kullanmayı bilmesi veya öğrenmesi gerekiyor.

2.Bundan sonra sürücü kursunda otomatik vitesli motosiklet ile denge eğitimi verilmeli
3.Daha sonra vitesli motor kullanacağınızı düşünerek vitesli eğitim verip vermediği öğrenilmeli, siz öğrenmek istemeseniz de mutlaka bunu sorun .
4.Sürücü kursunda hem otomatik hem vitesli motor eğitimi veriliyor olmalı ,tercih ederken bunu sormayı unutmayın

Başlangıç eğitimde ele alınan konular 

Günlük kontroller : Motosikletin önemli bir parçasında ya da sisteminde sorun olmaması ve kazaya neden olabilecek tehlikeli durumları ortadan kaldırmak, sorunsuz ve güvenli sürüşler yapabilmek adına motosikleti düzenli olarak kontrol etme alışkanlığını kazanmaktır (Yakıt, yağ, tekerlekler, zincir, motor, frenler, debriyaj, akü ve far, stop lambası ve sinyaller gibi elektrik aksamının kontrol edilmesi).

Motosikleti tanıma / kullanabilme : Güvenli bir sürüşün en önemli noktalarından biri de motor çalışmıyor iken motosikleti tanıyıp kullanabilmektir (Motosikleti dengede tutabilmek, rahatlıkla motosiklete binip inebilmek, kolay bir şekilde ileri-geri hareket ettirebilmek, motosikleti doğru bir şekilde orta ya da yan sehpaya alıp orta ya da yan sehpadan rahatlıkla indirebilmek) gibi.

Sürüş pozisyonu : Motosiklet, sürücü ile motorun bir bütün olarak çalıştığı ve bu ikisi arasında iyi bir denge kurulması gereken bir araçtır. Bu sebeple, sürüş pozisyonu önemlidir. Sürüş pozisyonunu 2 şekilde ele alabiliriz: Doğru inme-binme ve doğru sürüş.

Çalıştırma ve durdurmanın amacı nedir: Motoru doğru sırayla çalıştırıp güvenli bir şekilde durdurmaktır.

Viraj dönme : Doğru sürüş pozisyonu ve görüş açısıyla birlikte doğru zamanda sorunsuz vites değiştirme ve doğru zamanda yavaşlayıp virajı geçebilmeyi öğrenmektir.

Frenleme : Motosikletin ön ve arka frenlerinin doğru ve etkili bir şekilde kullanılması.

Slalom turlarının amacı : Katılımcıların, slalom turu boyunca gazı doğru kullanması, ön ve arka freni doğru uygulaması, doğru sürüş pozisyonunu koruması ve parkurda uygun hızda ilerlemesini sağlamak.

Platformdan Geçme : Ehliyet sınavında istenen 20 cm genişliğinde, 5 cm yüksekliğinde ve 8 metre boyundaki platforma 2 viteste, orta hızda girmek, ileriye bakmak, platformdan çıkıldığında tekrar girmemeye çalışmak önemlidir.

207 Yorumlar

 1. 29 ocak 2001 doğumluyum. A1 sınıfı ehliyet almak istiyorum. Kurs ücreti, devlete ödenen paralar hepsi dahil ne kadar tutar ? Teşekkürler iyi çalışmalar.

 2. Merhaba,

  Şuanda A2 sınıfı ehliyetim var. Seneye 24 yaş sınırımı dolduruyorum ve aynı zamanda 2 yıl A2 ehliyet sahibi olmuş oluyorum. Seneye 2 yıl (A2) sürecini doldurduğumda ve A ehliyetine yükseltmek istediğimde, tekrar kursa kayıt yaptırmama gerek varmı ? Yoksa direk Trafik tescil’e gidince ehliyetim otomatikmen A sınıfımı olacak? Eğer A sınıfı olmayacaksa ehliyetimi dönüştürmem için vermem gereken tutar nedir?

  Teşekkürler,

  • Tekrar Kursa kayıt olup Direksiyon sınavına girmeniz gerekecektir. A2 den A sınıfına geçiş yapmak için kurs ücreti 800 TL.

 3. 22/12/1994 doğumluyum b ehliyetimi 2012 yılında aldım.A almak istiyorum direk 24e 2-3 ay kala kayıt yapabiliyor muyum .

 4. 85 doğumluyum B sınıfı ehliyetim var. Motosiklet ehliyeti için bir sınıf limiti vs. var mıdır? ilk sınavlar eğitimler ne zamandır?

  • A1 – A2 ve A sınıfları var. Kendi aralarında kullanım yetkileri değişiklik gösteriyor. – 26 Ağustos 2017 direksiyon sınavı (Sınav tarihleri Milli Eğitim tarafından belirlenir ve değişiklik gösterebilir.)

 5. 14.03.2001 dogumluyum A1 motor ehliyetini ne zaman albilirim

  • Bugün kayıt olmaya gelebilirsiniz. 1 Ay içinde teorik sınav, 1 ay içinde de Direksiyon sınavı olarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

 6. 14.03.2002 dogumluyum A1 motot ehliyetini ne zaman alabilirim cvplarsaniz sevinirim tesekkurler

 7. ben 30,08,2000 dogumluyum a2 alabılırmıyım?

 8. A1 ehliyetim var 18 yaşındayım. B ehliyet alacağım sınava girmem gerekiyormu ?

 9. Selamun Aleyküm ben 01.01.2002 a1 ehliyetine 2018 ilk ayinda girebilirmiyim

 10. Ehliyet sınavları ne zaman başlıyor öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler

 11. 14.11.2001 dogumluyum a1 ehliyeti için uygunmu cup motor var 100 cc bunun için ehliyet alcam bide kuryelik için kuryelikte para çok :)))

 12. 13/12/2001 tarih doğumluyum A1 ehliyeti hangi tarihte alabilirim?

 13. E ehliyetıne sahibim a2 almak istiyorum maliyeti ne olur sınava tabi tutuyor lar mı?

 14. Ben 24/06/2000 dogumluyum yasim gelmeden kayit olsam sinav zamanına kadar yasımı doldursam sınava girebilirmiyim

 15. 29 eylül 2001 de doğdum 3 ay sonra A1 alabilir im değil mi

 16. Merhabalar Ben 21 Yaşındayım ve 2,5 senedir B Ehliyetim var Direk A2 ye mi yazılmam gerekiyor eğer A2 yazılırsam Kaç cc motor kullanabilirim en fazla

  • Evet A2 yazılırsınız . 35 kW geçmeyen motorları kullanırsınız. cc değeri her motora göre değişir. O nedenle cc ye bakmadan kW değerine bakarak kullanın

 17. A1 ehliyet aldım ve pcx alcam yönet melikte diyorki 125cc ve 11 kwyi geçmicek diye pcx 150 153 cc ama 10.3 kww a1 ile kullanabilirmiyim

 18. paşa halit özkalp

  merhabalar 2011 den B ehliyet ve A2 ehliyetim var,26,03,2014 de aldığım fakat yüksek cc de bazen sıkıntı yapıyorlar. A ehliyet almam için ne yapmam gerekiyor. yaşım 24 teşekkürler.

  • Sizin ehliyetiniz yeni ehliyet olarak A sınıfı, kimse problem yapamaz. Ancak bilmeyen görevli yapar. O zamanda amirine sormasını istersiniz. Ehliyetinizi değiştirdiğinizde A yazacağı için hiç problem olmaz

 19. Ben A2 ehliyeti almak için kursa yazıldım, direksiyon eğitimleri sırasında bana vitesli öğretmeleri gerektiğini ve vitesli ile sınava girmemin zorunlu olacağını söylediler. Fakat ben ehliyetimi aldıktan sonra otomatik motor alıcam yani vitesliyle işim olmayacak, otomatik motorla sınava girmem mümkün mü? Cevaplarsanız sevinirim.

 20. 01 .09 2001 dogumluyum ne zaman A1 ehliyeti alabilirim ?

 21. B ehliyeti olan bir kişi A ehliyeti almak için anladığım kadarı ile yazılı sınava girmiyor sadece motor başında bir kaç soru soruluyor birde 35 dk lık bir sürüş sınavına tabi tutuluyor ??

  YAŞ 27 .CEVAPLARINIZ için teşekkürler

 22. Ben 11 şubat 2002 de doğdum seneye a1 ehliyet alabilirmiyim?

 23. merhaba arkadaş 20.02.2000 dogumluyum 125 cc motor alabilirim suan ehliyette a1 istiyor zaten. Ama istediğim motor chopper o da türkiye de cok az ve benim istediğim gibi yok. a2 ehluyete yaşım tutuyor mu bunu öğrenmek istiyorum?birde 125 cc chopper.var mi bildiginiz yazarsaniz mutlu olurum…

  • 2018 yılı şubat ayında A2 için yaşınız tutuyor. Motorlar ile ilgili bilgisi motosiklet firmalarına sormak gerekir

 24. Merhaba B ehliyetim var. Sanırım sadece motor ve dreksiyon dersi yeterli olacak? Süresi ne kadar olur? Yani mesela ağustos başı kursa başlasam ehliyeti ne zaman alabilirim? Her ay sınav oluyormuş galiba?
  A2 de hem düz hem otomatik mi oluyor?

  • sadece direksiyon dersi , Hem düz hem otomatik var, her ay başı kayıt ve 1 ay içinde direksiyon sınavı

 25. Merhabalar Kasım 2001 doğumluğum. A1 ehliyetini şu an alabilir miyim yoksa Kasım ayını beklemek mi zorundayım? Teşekkürler 🙂

 26. sn. yetkili merhaba ; forumdaki yazıları okumaya çalıştım aradığım bilgiye rastlayamadım 2016 yılında almış olduğum A2 ehliyete sahibim. kw ve cc kısıtlamasından dolayı ehliyetimi A sınıfı ehliyete çevirmek istiyorum bunun için ücreti bildirebilirmisiniz.. teşekkürler

  • yaş 24 üstü ise sürücü kursuna kayıt yaptırabilirsiniz.
   yaş 24 altı ise 2 yıl a2 ehliyetli süre geçmeli.
   A için Kurs fiyatı :1300
   devlete yatan harçlar 370

 27. Merhabalar,B sınıfı ehliyetine sahibim.125cc lik bir motor kullanmak için A1 sınıfı ehliyet almak istiyorum.Kursa gitmeden sadece direksiyon sınavına girerek ne kadar bir ücret ödeyeceğim ?

 28. Selamın aleyküm A1 sertifikam var B içinde herşeyim hazır dosyalar felan cumartesi günü sınav var ve benim haberim Yok Kursu aradım ve A1 den B için programlama daha bitmemiş bu sıkıntı nedir ve ne zaman a hallolur

 29. a1 ehliyetle bajaj pulsar 200rs kullanılabilir mi ?

 30. A2 Ehliyet almak istiyorum. Toplamda ne kadar bi ücret tutar?

 31. 10 yillik B ehliyetim var bu ay içinde A ehliyeti almak istiyorum en son kayıt ne zaman ve bana ne kadara mal olur.ıyi calismalar

 32. 16.10.2002 doğumluyum 17.10.2017 e a1 ehliyete yazılabilirmiyim

 33. Merhaba. B sınıfı ehliyet sahibiyim. Direk A ehliyet alabiliyor muyum? Ücreti nedir? Teşekkürler..

 34. merhaba. şubat 2001 doğumluyum A1 ehliyetine başvurabilir miyim? sağolun.

 35. B sınıf ehliyet sahibiyim, A2 sınıfı fark almak istiyorum. Kurs ücretini taksit şeklinde ödeme imkanımız olabilir mi? Eğer olursa kaça bölebiliriz?

 36. Merhaba A1 otomatik diye Bi seçenek var mı

 37. Ben a1 ehliyeti aldım ama hangi motordan başlasam diye düşünüyorum vitesli motor önerileriniz nelerdir

 38. Ben 17 yasinda a1 alsam 18deki a2ye ek ücret vermeliyim

 39. 15/11/2001 doğumluyum. A1 Ehliyet almam için bu seneki doğum günüme kadar beklemem yeterli mi? bazı sitelerin hesaplamalarında 1 sene beklemek gerektiğini söylüyor hangisi geçerli? ne zaman alabiliyorum?

 40. Merhabalar 05.12.2002 doğumluyum kaçak 125 lik motor kullanıyorum.A1 ehliyeti ne zaman alabilirim.Cevaplarsanız sevinirim.

 41. A2 ehliyet sınavına girdim farz edelim kaldım birdaha tekrardan nekadar ücret ödeyeceğim?

 42. merhaba
  B ehliyetim var A1 almak için kursa gitmeme gerek var mı

 43. A2 ehliyet alırken direksiyon sınavındaki parkur aşamaları nelerdir

  • web de parkur var, slalom ,8 çizme ,çizgi üzerinden gitme, hızlanma yavaşlama ve akan trafiğe çıkma

 44. Merhaba yamaha yzf r1 motorunu almak istiyorum a1 ile mi a2 ile mi kullanabilicem yardimci olurmusunuz?

  • A1 sınıfın sürdüğü
   Silindir hacmi 125 cc geçmesin,
   Gücü (kw değeri) motor ağırlığına böldüğünüzde 0,1 geçmesin
   Bunlardan biri geçiyor ise A2 gerekir

  • Yardımcı İnsan

   Merhaba Hocam , dediğiniz motor 600cc’nin üstünde bir motordur. 2 yıldır sahip olduğunuz A2 bir ehliyet var ise en az 20 yaşında alabilirsiniz yok ise 24 yaşında direk alabilirsiniz.

 45. Ben A2 ehliyette manuel tercih yapip ehliyet aldigimda otomatik suremiyormuyum birde A2 ve B almak ayni anda kac para?

  • Manuel aldığınızda hem düz, hem otomatik sürebilirsiniz.
   Aynı anda olmuyor. Önce birini alıyorsunuz, Sonra diğerinin sadece direksiyon sınavına giriyorsunuz.
   B maliyet
   Masraflar
   Kurs ücreti: 1500
   Devlete yatan harç ve masraflar : 750
   A2 maliyet
   Masraflar
   Kurs ücreti: 950
   Devlete yatan harç ve masraflar : 370

 46. Merhaba, B sınıfı ehliyetim var A2 de eklettirmek istiyorum. Bana maliyeti ne olur hesaplayamadım. Yardımcı olabilir misiniz

 47. Kolay gelsin ben 06.03.2000 de dogdum 50 cc altindaki motoru ehliyetsiz olarak sürebilirmiyim herhangi bir ehliyetim yok 17 yaşındayım

 48. merhaba sadece 990 TL mi yoksa 990 TL ehliyet masrafı yapıcazmı

 49. Merhaba 09.07.2001 doğumluyum a1 ehliyeti alabilirmiyim bide gereken evraklar ve ücreti ne kadar

  • 10 Temmuz 2017 günü sürücü kursuna müracaat edip 29 Temmuz sınavına A1 için yetişirsiniz.
   Masraflar
   Kurs ücreti: 990
   Devlete yatan harç ve masraflar : 450

 50. Merhabalar. Yaşım 21, 24 yaşından küçükseniz direk A alamazsınız yazmışsınız. A2 alıp iki sene kullansam, 23 yaşında A’ya dönüşyürebilir miyim?

  • Evet

   • Öncelikle merhaba benim 2 sorum olucak.
    *Şimdi A1 ehliyeti olduğumu varsayalım.A2 alırsam eğer A1 in ehliyet kartına sınıfmı eklenir yoksa ek kart verirlermi.’
    *2.sorum;Şimdi A1 ehliyet olduğumu varsayalım yine, A1 ehliyet Moped’ide kapsadığına göre,Acaba ayrıca moped ehliyet kartı yine çıkartabiliryim ücretliyse ne kadar olur, yoksa yine sınıfmı eklerler. Şimdiden Teşekkürler.

   • Hepsi tek kart üzerinde yazacak.

 51. merhaba ben 24/08/2001 doğumluyum A1 ehliyet almak istiyorum ne zmn alabiliim ne kadar masraf tutuyor yanıtlarsanız sevinirim

  • 25.08.2017 tarihinde sürücü kurslarına müracaat edebilirsiniz. Veli muafakati gerekiyor.
   Masraflar
   Kurs ücreti: 990
   Devlete yatan harç ve masraflar : 450

 52. İyi günler . Ehliyet sınavına otomatik vitesle girip sınavı kazandıktan sonra düz vites kullanabilirmiyiz . Teşekkürler

  • Hayır, Otomatik girerseniz sadece otomatik kullanırsınız.
   Düz girerseniz hem düz, hem otomatik kullanabilirsiniz.

 53. A1 ehliyette 125 cc sınırı kalktımı?

 54. Merhaba ben 28 yaşındayım A2 kursuna yazilmak istedim ama hoca direk A sinifi ehliyet kursuna yazilabilecegimi söyledi A sınıfı ehliyet ile diğer A2 ve A1 sınıfının kullandığı motorlari da kullanabilir miyim?

  • Evet A sınıfı (A2 ve A1) kapsar.
   A2 sınıfı(A1 )kapsar .
   A sınıfı ile tüm motorları kullanabilirsin

 55. Merhaba ben A1 EhLiyeti Almak İstiyorum Hangi Motorsikletleri Kulanabilirim

 56. Merhaba benim yaşım 16 ehliyet kurslarını aradım ehliyet almak için sorular sordum kurs görücek iyiz dedim hayır dediler sadece sınava girip ehliyeti alıyomuşuz doğrumudur lürfen cvp verirseniz sevinirim çok önemli şuan 🙂

  • Kurs göreceksiniz, Önce Teorik dersler (trafik-Motor-İlkyardım-trafik adabı) , sonra direksiyon eğitimi, Her ayın 1-10 tarihleri arası sürücü kurslarına müracaat etmek gerekiyor, Veli muaafakai doldurtmanız gerekiyor ailenize.

 57. Merhaba ben 25 yasindayim a2 ehliyetim var a almak için ne yapmaliyim ücret ne kadardır

  • A2 ne zaman aldınız, 2015 ve öncesi ise gerek yok, 2016 sonrası aldı iseniz fiyat 600 , here ayın 1-10 tarihleri arasında Sürücü kurslarına müracaat et, evraklar ile birlikte, web sayfamızda evraklar yazıyor.

 58. merhaba ben 10:3:2002 doğumluyum doğumluyum acaba ne zaman A 1 ehliyet alırım

  cevap verirseniz sevinirim

 59. Merhaba A2 Ehliyeti Alıcam Yaşım 18 Bunu Aldıktan Sonra 2 Sene Bekledikten Sonra A Ehliyetini Alıcam A2 Den A Ehliyetini almak için Ücret Ödüyor Muyuz? YOKSA A2 Yi 2 Sene Kullandıktan Sonra A Ya Ücretsiz mi değiştiriyorlar ? Cevaplarsanız sevinirim

 60. Merhaba, 12.08.1999 doğumluyum 12.08.2017’de tam 18 yaşıma giriyorum a2 ehliyeti alabilirmiyim ?

 61. Benim Yaşım 35 bir kursa gidip motor ehliyeti aldım tabi ben kursla anlaşınca motor ehliyeti diye anlaştık onlara a1 a2 a olsun diye bir şey söylemedim tabiki bilmediğimden dolayı ehliyetim geldi a1 a2 kısmı dolu fakat a kısmı boş kullanamam görünüyor . acama bu kursun hatası mı yoksa benim hatam mı ?

 62. Merhaba, A2 motor ehliyeti kac cc ye kadar motoru kapsiyor ve sinava otomatik vitesle girebilir miyiz?

  • Otomatik tercih ederek girilebilir. A2 ehliyet 35kw ya kadar ve kw değeri motor ağırlığına bölündüğünde 0,2 geçmeyen tüm motorları kullanırsınız. Bu değerler bazı motorlarda 300 cc , bazı motorlarda 600 cc de oluşuyor.

 63. ben 16.02.2000 dogumluyum a1 ehliyeti almak istiyorum. a1 ehliyeti almak için b tipi ehliyet zorunlumu ?

 64. Merhaba ben A2 ehliyet almak istiyorum. Otomatik Motor kullanabiliyorum online sınav denemesi de yaptım 50 soruda 40 doğru yapabildim yazılı sınavdanda geçerim diye düşünüyorum. Kurs yerinde ders almak zorundamıyım? Yurt dışında yaşıyorum yazın 4 ay Türkiye’de olucam yazlık yerde motor çok daha kullanışlı olduğ için hemen bu ay sonu geldiğimde başvurup sınavları yapıp almak istiyorum ekliyetimi.. Başka ehliyetim yok, ilk olucak.Bu durum da direk Temmuz ayındaki sınavlar için kayıt yaptırabilir miyim?? Şimdiden teşekkürler iyi geceler..

 65. 05/03/1999 doğumluyum. A2 almam için 18 yaşındamı olmam gerekiyor yoksa 18 i doldurmakmı gerekli

 66. Merhaba ben 16.02.2002 doğumluyum A1 ehliyet almam için kaç yıl beklemem gerekli cevaplarsanız sevinirim.

 67. Merhabalar 16 yaşındayım a1 ehliyeti alıcam veli me gerek var mı evraklar için

 68. Merhabalar önümüzdeki ay 16 yaşıma giriyorum A1 ehliyeti almak istiyorum alabilirmiyim ?

 69. Merhaba. A1 ehliyetim var geçen sene almıştım A2 ye yüksetlmek istiyorum fiyatları nasıl olur.
  Birde a2 + b ehliyeti alsam ne kadar olur cevaplarsanız sevinirim

 70. Iy gunler ben yabanciyim yaşim 17 a1 ehliyet alma şansim varmi varsa hangi belgeler lazim otirma izinmda var bilgilantirme için şimdiden taşakurlar

  • kursa uğrayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 2 biometrik resim, pasaport oturma izin belgesi, diploma çevirisi , ehliyet alabilir yazan Sağlık raporu(kurs yanında var)

 71. A1 ehliyetini a2 yapmak icin ne gerekli ve ücreti ne kadar tutar.

 72. kolay gelsin B sınıfı ehliyetim var ve 250’lik motorum var. Hangi sınıfı ekleticem birde tamam sadece direksyon sınavına gircem hemen başvurdumu hemen direksyon sınavına alıyorlar mı? yoksa onunda belli tarihleri dönemlerimi var?

 73. Kolay gelsin. Eşim A2 ehliyet almak istiyor. Ancak sürücü kursları otomatik vitesli motosikletlerle eğitim vermediklerini söylüyorlar. Vitesli motosikletlerle eğitim almak ve sınava girmek bir zorunluluk mu acaba?

 74. Merhaba kursa bu gün kayıt yaptırdığımı var sayar isem en erken motor ehliyetime ne zaman kavuşabilirim? (Hiçbir ehliyetim yok) dönem dönem ise en kısa zamanda ehliyet alabilmem için son kayıt tarihi nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 75. Meraba Iyı Gunler Ben 15 Yasındayım Ve Seneye A1 Almayı Dusunuyorum Sınavda Neler Yapılcak Ve Belge Gereklımı

 76. öncelikle iyi günler ben 12.06.2001 doğumluyum. haziranın 13 ünde kursa yazılmayı düşünüyorum. merak ettiğim ise benim 2.75 civarında miyopum var ehliyet almamda sıkıntı olurmu ? ehliyete illa gözlük diye yazdırmam gerekiyor mu yada lens olarak yazdırsam çevirmede sıkıntı çıkarmı? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 77. B sııfı ehliyetim var 2011 haziranda almıştım. A2 ehliyet almak istiyorum. Kurs ücreti ve süresi hakkında bilgi verebilirmisiniz.

 78. merhabalar b ehliyetim var a2 almak istiyorum sadece direksiyon sınavına gireceğim ama şunu anlamıyorum neden bu kadar pahalı kurs ücreti sadece direksiyon eğitimi alacağım sınava girmeyeceğim için ders almıcam bana pahalı geliyor. B ehliyete a2 ekletmek 1700 liraya yakın mal oluyor 1300 tl kurs ücreti fazla değilmi ?

  • A2 sınıfı ehliyet almanız yeterli.
   A2 ehliyet fark
   Kurs Ücreti: 950
   Direksiyon Sınavı: 80
   Trafik Masrafı : 280
   Toplam 1310 tl
   1 ay içinde sadece direksiyon sınava girersiniz.

 79. Merhabalar şuanda hali hazırda B sınıfı ehliyetim var ve ayrıtten A sınıfı da almak istiyorum. Ücret ve gerekli şartlar nedir?

  • 24 yaş ve üstü iseniz ;
   A sınıfı ehliyet almanız için.
   A2 ehliyet fark
   Kurs Ücreti: 1,300
   Direksiyon Sınavı: 80
   Trafik Masrafı : 280
   1 ay içinde sadece direksiyon sınava girersiniz ve 1 hafta içinde de kurstan sertifikanızı alırsınız. Bundan sonra Trafikten randevu alarak yeni ehliyete dönüştürme işlemi

 80. Merhaba A1 Motor Ehliyeti Alıcam Bu sene Aldıktan Sonra
  100 cc lik Motor Alıp Kullanabilirmiyim

 81. Merhaba;

  Yamaha YZF R125 almayı düşünüyorum bunun için hangi ehliyeti almam gerekiyor.

  veya 150 cc’ lik bir motor için hangi ehliyeti almam gerekiyor.

 82. Enes Karaosmanoğlu

  Merhaba b sınıfı ehilyetim var yaşım 22 a sınıfı almak istiyordum fakat alamıyorum analadığım kadarıyla.
  a2 ehliyeti kaç cc ye kadar izin vermektedir. Bu arada fark eder mi bilmiyorum ama chopper seven biriyim yani motor ağır olacak. 😀

  • A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. iyi günler. Motor tarzları kişiye özeldir.

 83. merhabalar kolay gelsin a2 ehliyet sahibiyim ve 600 cc lik bi motor almayı düşünüyorum tecrübem var ama ehliyet yetersiz diye biliyorum 39 kw alacağım motor benim ehliyet sınırlaması 35 kw peki şimdi ben bu motoru alırsam yakalanmam halinde a2 ehliyeti sahibiyken a sınıfı motorla yakalanırsam cezası ne olur

 84. a1 almadan direk a2 alabiliyor muyuz ? 1998 doğumluyum.
  a2 butun masraflar ne kadar?
  simdi basvursak sınav tarihi ?
  ne zaman ehliyetime kavusurum ?

  • A1 almadan direk A2 sınıfı ehliyet alabilirsiniz.
   A2 ehliyet
   Kurs Ücreti: 1200 TL
   Teorik sınav :70 TL
   Direksiyon Sınavı: 80 TL
   Trafik Masrafı : 280 TL
   1 ay içinde önce teorik sınava girersiniz.08-09 temmuzda direksiyon sınavı ve 1 hafta içinde de kurstan sertifikanızı alırsınız(Temmuz ortası).
   Bundan sonra Trafikten randevu alarak yeni ehliyete dönüştürme işlemi

 85. A2+B pardon yanlış yazmışım

 86. Yasim ekimde 17 ye giricek simdi a1 alsam 18 de de a2 ye cevirsem tekrar kurs parasi odermiyim a1 ne kadar eder a1 den a2 ye cevirirken ne kadar para daha oderim tesekkurler.

  • A1 otomatik veya düz vites tercih yapabilirsiniz.
   A1 ehliyet Kurs Ücreti: 990+Teorik sınav harcı: 70+Direksiyon Sınavı: 80+Trafik Masrafı : 280 =1420
   A1 den A2 geçiş kurs 600+dir.sınavı: 80+ trafik 280 =960 tl
   İyi günler dileriz

 87. a1 ehliyeti alsam otomatik motorla sinav yapiliyormu
  vede honda cbr 125r a 1 e ugun mu
  ruhsat masraflari nekadar tutuyor motor alirken
  a1 toplam ehliyet masrafi nekadardir

  • A1 otomatik veya düz vites tercih yapabilirsiniz.
   A1 ehliyet (hiç ehliyetiniz yok)
   Kurs Ücreti: 990
   Biometrik fotoğraf: 20
   Sağlık raporu : Poliklinikler 50 tl (Aile hekimi ücretsiz)
   Teorik sınav harcı: 70
   Direksiyon Sınavı: 80
   Trafik Masrafı : 280
   İyi günler dileriz

 88. Merhaba, 22.02.2002 doğumluyum.A1 ehliyetini ne zaman alabilirim?

  • doğum yılınıza 16 ilave edin, o yıl doğum tarihi ayında kursa yazılabilirsiniz.Örnek ( 2012+16 =2018 yılı şubat ayında )

 89. Şuan a1 ehliyetim var ve 18 yaşındayım 600cc motorsiklet kullanmak için yani en kısa sürede a sınıfı almak için önce a2 de almam gerekir mi yoksa 2 yıllık a1 tecrübesi yetiyor mu

  • 24 yaşın üstü olsaydınız direk A alabilirdiniz. Şu an önce A2 direksiyon sınavı ve ehliyet dönüştürme, 2 yıl ehliyetli tecrübe şartı ve A sınıfı direksiyon sınavı, yada 24 yaşa kadar bekleyip direk A sınıfı, İyi günler

 90. Ben 18 yasindayim a1 ehliyetim var ve a2 istiyorum 150 cc motor icin. Ama bidunya kurs ucreti odemem gerekiyo zaten a1 alali 2 ay oldu bida niye binlerce lira kursa oduyorum sadece direksiyon sinavina giricem alttarafi

  • Keşke biraz daha bekleyip direk A2 alsaydınız. O zaman tek ücret verirdiniz. Şu an yapılacak kanun ve yönetmelik gereği tekrar Sadece Direksiyon sınavına girmek ve gerekli ücretleri ödemek . İyi günler

 91. Sağlık raporu gereklimi ve sağlik kontrollerinde nelere bakılıyo acaba rica etsem ?

  • Sağlı raporu (Ehliyet alabilir yazan ) gerekli . Doktorlar daha detaylı bilgi verebilir ama Göz ve bedensel durum bakılıyor. İyi günler

 92. Merhaba ben 17 ekim 2000 doğum tarihim motor a1 e yazılmak istiyorum yazılabilirmiyim ?

  • evet ne zaman isterseniz yazılabilirsiniz. + evrakınızı hazırlayıp kursa müracaat ediniz. Veliniz ile kayıt olup muafakate veliniz imza atacak. İyi günler
   Evraklar
   1. Nüfus cüzdanı
   2. İki biometrik resim
   3. Öğrenim belgesi
   4. Sağlık Raporu (Ehliyet alabilir yazan)

 93. Merhabalar
  11.05.2002 doğumluyum.Ne zaman A1 ehliyeti alabilirim

 94. Merhaba bende B-A1-A2 ehliyeti var ben A ehliyetini almak ıcın ne yapmam gerek

  simdiden tskler ıyı calsımalar

 95. Merhabalar b sinifi ehliyetim var yasim 23 250cc motor icin almam gereken ehliyet nedir ve masrafi ne tutar bilgilendirme icin simdiden tesekkurler

  • A2 sınıfı ehliyet almanız yeterli.
   A2 ehliyet fark
   Kurs Ücreti: 950
   Direksiyon Sınavı: 80
   Trafik Masrafı : 280
   1 ay içinde sadece direksiyon sınava girersiniz ve 1 hafta içinde de kurstan sertifikanızı alırsınız. Bundan sonra Trafikten randevu alarak yeni ehliyete dönüştürme işlemi

 96. Benim şuan yaşım tutuyor mart 99 doğumluyum a2 ehliyet almak istiyorum 2017 yılının fiyatlarını araştırdım fakat istediğim sonuca ulaşamadım şimdi kurs ücreti sağlık rapaoru gidi evraklar karakoldan belge almak harç vermek vs birsürü şey var bana bunların hepsi ne kadara patlar 3 ay önce arkadaşa 800 tl ye patlamış bana ne kadara çıkar herşey dahil ehliyet belgesi ?

  • A2 ehliyet (hiç B ehliyetiniz yok)
   Kurs Ücreti: 1200
   Biometrik fotoğraf: 20
   Sağlık raporu : Poliklinikler 50 tl (Aile hekimi ücretsiz)
   Teorik sınav harcı: 70
   Direksiyon Sınavı: 80
   Trafik Masrafı : 280
   İyi günler dileriz

 97. 150cc bir motorum var 9kW a1 ehliyeti ile kullanabilir miyim

  • A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
   Bu yönetmelikte aşağıdaki tüm şartların tutması gerekiyor.
   1. 125 cc
   2. 11 kw gücü geçmeyen
   3. güç/ ağırlık = 0,1 i geçmeyen

   • Benim motorum 150 cc ama
    11 kw yi geçmiyor ağırlığına oranıda 0,1 i geçmiyor A1 ehliyetle kullanabilirmiyim

   • A1 sınıfın sürdüğü
    Silindir hacmi 125 cc geçmesin,
    Gücü (kw değeri) motor ağırlığına böldüğünüzde 0,1 geçmesin
    Bunlardan biri geçiyor ise A2 gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir