Anasayfa / Ehliyet Haber / (A1-A2-A) Motosiklet Ehliyeti

(A1-A2-A) Motosiklet Ehliyeti

Yeni yasa 1.1.2016 başladı. Artık tüm Motosiklet ehliyetlerinin ismi değişti.

1.İstanbul Anadolu yakasında Direksiyon sınavının yapıldığı yer Kadıköy Yeni Salı Pazarının içi, Medeniyet Üniversitesinin yanındadır. Direksiyon eğitimlerimizde Yeni Salı Pazarının içinde yapılır. Göztepe köprüsüne yakın tarafta salı pazarının içinde buluşuluyor.

Motosiklet ehliyeti

► Trafikte rahatça motor kullanabilmek için A sınıfı ehliyete ihtiyacınız var
► B ehliyet ile motosiklet kullanmaya kalkmayın .Trafik cezası 3800 TL dir. Boş yere mahkeme ve cezalar ile uğraşmayın
► B ehliyetiniz var ise sadece motor ile direksiyon sınavına katılmanız yeterli

A Motosiklet ehliyeti almak için gereken şartlar

► 2918 sayılı Trafik Kanununa göre A1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 16 yaşını olmak gerekmektedir.
► A2 sürücü belgesi için en az 18 yaşını olmak gerekmektedir.
► Direk A2 alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur
► Direk A alınamıyor.(24 yaşından küçük iseniz.)
► Herhangi bir ehliyeti olup fark MOTOSİKLET sınavına girecek adaylar ise sadece direksiyon sınavına tabi tutulur.

Motosiklet Sınavı

1. Motosiklet A1-A2-A  alanlar Trafik ,İlkyardım , Motor derslerinden toplam 50 soruluk sınava girer, B,C,D den motosiklet ehliyeti alacaklar sadece Motosiklet direksiyon sınava girmektedirler.

2. Motosiklet DİREKSİYON sınavına Sürücü Kursuna ait motorla girilir.

3. Sınav sırasında 35 dakika düzenlenmiş parkurda motosiklet kullanacaksınız. Ayağınızı yere değdirmeyeceksiniz. Düşmeyeceksiniz. Bir yere çarpmayacaksınız.

4. Direksiyon sınavına tercihiniz ne ise (vitesli veya otomatik) o motor ile sınava girebilmektesiniz

 

Motosiklet direksiyon eğitimleri

1.Temel eğitim olarak önce adayın bisiklet kullanmayı bilmesi veya öğrenmesi gerekiyor.

2.Bundan sonra sürücü kursunda otomatik vitesli motosiklet ile denge eğitimi verilmeli
3.Daha sonra vitesli motor kullanacağınızı düşünerek vitesli eğitim verip vermediği öğrenilmeli, siz öğrenmek istemeseniz de mutlaka bunu sorun .
4.Sürücü kursunda hem otomatik hem vitesli motor eğitimi veriliyor olmalı ,tercih ederken bunu sormayı unutmayın

Başlangıç eğitimde ele alınan konular 

Günlük kontroller : Motosikletin önemli bir parçasında ya da sisteminde sorun olmaması ve kazaya neden olabilecek tehlikeli durumları ortadan kaldırmak, sorunsuz ve güvenli sürüşler yapabilmek adına motosikleti düzenli olarak kontrol etme alışkanlığını kazanmaktır (Yakıt, yağ, tekerlekler, zincir, motor, frenler, debriyaj, akü ve far, stop lambası ve sinyaller gibi elektrik aksamının kontrol edilmesi).

Motosikleti tanıma / kullanabilme : Güvenli bir sürüşün en önemli noktalarından biri de motor çalışmıyor iken motosikleti tanıyıp kullanabilmektir (Motosikleti dengede tutabilmek, rahatlıkla motosiklete binip inebilmek, kolay bir şekilde ileri-geri hareket ettirebilmek, motosikleti doğru bir şekilde orta ya da yan sehpaya alıp orta ya da yan sehpadan rahatlıkla indirebilmek) gibi.

Sürüş pozisyonu : Motosiklet, sürücü ile motorun bir bütün olarak çalıştığı ve bu ikisi arasında iyi bir denge kurulması gereken bir araçtır. Bu sebeple, sürüş pozisyonu önemlidir. Sürüş pozisyonunu 2 şekilde ele alabiliriz: Doğru inme-binme ve doğru sürüş.

Çalıştırma ve durdurmanın amacı nedir: Motoru doğru sırayla çalıştırıp güvenli bir şekilde durdurmaktır.

Viraj dönme : Doğru sürüş pozisyonu ve görüş açısıyla birlikte doğru zamanda sorunsuz vites değiştirme ve doğru zamanda yavaşlayıp virajı geçebilmeyi öğrenmektir.

Frenleme : Motosikletin ön ve arka frenlerinin doğru ve etkili bir şekilde kullanılması.

Slalom turlarının amacı : Katılımcıların, slalom turu boyunca gazı doğru kullanması, ön ve arka freni doğru uygulaması, doğru sürüş pozisyonunu koruması ve parkurda uygun hızda ilerlemesini sağlamak.

Platformdan Geçme : Ehliyet sınavında istenen 20 cm genişliğinde, 5 cm yüksekliğinde ve 8 metre boyundaki platforma 2 viteste, orta hızda girmek, ileriye bakmak, platformdan çıkıldığında tekrar girmemeye çalışmak önemlidir.

Benzer İçerik

4 Mart 2017 Ehliyet Sınavı Ders Programı

04 MART 2017 TEORİK EHLİYET SINAVINA GİRECEKLERİN PROGRAMI   HAFTA SONU   HAFTA İÇİ   …

16 Yorumlar

 1. B ehliyeti mi 2 defa aldirdim.ehliyeti mi de almadim .artik otomobil kullanmiyorum.motor ehliyeti alıp motor kullanabilir miyim?

 2. A1 ehliyetim vardı stajyer ehliyeti alkollü yakalandım ehliyetim iptal mi oluyor tamamen

  • Stajyer süresince bazı hata ve suçlardan biri olan alkollü araç kullandığınız zaman sürücü belgeniz iptal oluyor. Yeniden sürücü kursuna gidip ücret sınav eğitim ve trafikten yeni ehliyet başlatabilirsiniz. .Eski dosyanız tamamen iptal oluyor.

 3. Selamun aleyküm ben a1 ehliyet alıcam motoru kendi üstüme alabilirmiyim
  ve crb125 a1 sürebilirmi ?

  • 18 yaşından küçük, reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında vermeleri zorunludur.
   A1 sınıfı ehliyet crb125 sürebilir

 4. merhaba ben 23 ağustos 2017 de 16 yaşıma gireceğim 125 cc ehliyet alabiliyormuşum peki direksiyon sınavında diyelim 1 2 yeri tam yapamadım veya yanlış yaptım nolur teşekkürler

  • 16 yaş , gün kurtaracak ve 2001 doğumlu olanlar alabilir. Sınavda 15 yanlış yapma hakkınız var. Direksiyon sınavında farklı kurallar uygulanıyor. Sürücü kursuna kayıt için gittiğinde bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

 5. Merhaba sinan bey ben a2 ehliyet aldim ama emniyette onumuzdeki ay alacagim sonrada askerr gidecegim geldigimde 600 cc ve ustu motor dusunuyorum hali ile a2 yetmiyor geldiğimde ise yeniden A icinmi ehliyete giricem yeniden sistem nasildir

 6. benim a2 ehliyetim vardı. 600 lük 1000 likte kullanıyoruz tecrübeliyiz. Şİmdi durduk yerde a almak ve tekrar aynı şeyleri yapabilimek için 1000 küsür lira paramı harcamam gerekiyor?

  • A2 ehliyetiniz 2015 ve öncesi ise gerek yok .Ehliyetiniz sistemde A diye görünüyor. Ehliyetinizi yenilediğiniz zaman göreceksiniz.
   Yok eğer 2016 yılı ve sonrasında alınmış ise Büyük motorlar için A sınıfı direksiyon sınavına girmeniz gerekiyor. İyi günler

 7. Merhaba,Ben 29 nisan 2016 da 16 yaşıma gireceğim a1 ehliyeti ile hangi marka motosikleyleri.sürebilirim mesela 126 150 cm arasi motor hacimli motorları kullanabilir miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir